TEKNOLOJİ

HTS kaydı nedir, ne demek? HTS sinyali anlamı ve açıklaması

Son zamanlarda araştırılmaya başlayan HTS kayıtlarının ne olduğu merak edilmeye devam ediyor. Vatandaşlar, HTS kaydı nedir, ne demek? HTS sinyali anlamı ve açıklaması nedir? sorularını araştırıyor.

Telefonların hayatımızın her yerinde yer almasıyla birlikte pek çok kişi telefon araştırmalarına başladı. Araştırmalarda son zamanlarda pek çok kişi tarafından merak edilen HTS yer alırken vatandaşlar HTS’nin ne olduğunu araştırmaya devam ediyor.

HTS kaydı nedir?

Historical Traffic Search olarak açılımı olan HTS telekomünikasyon yoluyla bilgilerin toplanması ile elde edilen verilerdir. Operatör firmalar tarafından bu veriler mahkeme izinleri olmadan kullanılamamaktadır. Çeşitli devlet yöneticileri ve güçleri suçun olduğu olaylarda çözüme ulaşılabilmek için kullanılmaktadır.

HTS kaydı içerisinde arayan bilgileri yer alırken, aranan bilgileri, arama bilgileri, konuşma süresi, arama yeri ve sinyal alınan baz istasyonları gibi çok sayıda bilgi bulunmaktadır. TCK’nın 135. Maddesi gereğince iletişim tespiti, dinlenme, kayda alınma ve sinyal bilgileri, denetleme ve iletişim altyapıları da süreci kapsamaktadır.

Türkiye’de HTS kararlarının alınabilmesi için mahkeme kararı olması zorunludur. Mahkeme kararları sonrasında operatör firmalarına karar ile başvuru yaparak incelemeler başlatılabilir.

Başa dön tuşu