EKONOMİ

Gelen faiz kararlarının ardından İslam Memiş uyardı: ‘1 Ekim’e hazırlık yapın’

Faiz kararıyla tüm dikkatler altın piyasasındayken, altın ve para piyasası uzmanı İslam Memiş piyasa tahminlerini verdi. Merkez bankalarının faiz kararları sonrasında yatırımcıları uyaran ve açıklamalarda bulunan Memiş, “1 Ekim’e hazır olun” diyerek piyasa hareketlerine ilişkin tavsiyelerde bulundu. Detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz…

Hem dünya pazarında hem de iç piyasada kritik gelişmeler yaşandı. Küresel piyasalar ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararını bu hafta takip ederken, yurt içi piyasalar bu hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Eylül ayı faiz kararını izledi. FED Eylül’de yeniden 75 baz puan artırdığında, TCMB yine şaşırttı ve 100 baz puan daha indirme kararı aldı.

MERKEZ BANKALARININ FAİZ KARARLARINA DEĞİNDİ

Yaptığı açıklamaların yatırım tavsiyesi olmadığının altınız çizerek değerlendirmelere yer veren İslam Memiş, “Bu hafta merkez bankalarının faiz kararlarını gördük. Piyasalar, yeni bir fiyatlanma için hazır. Eylül ayının bitmesine bir hafta var. Oyuncular Ekim hazırlığı yaparak Eylül kapanışından işaret verebilir. Fed’in 75 baz puanlık faiz artırımı piyasalar tarafından sürpriz olarak algılanmadı, çünkü beklenti o yöndeydi. TCMB 100 baz puanlık faiz indirimiyle tekrar şaşırttı” ifadelerini kullandı.

“DOLAR İLE NE UCUZSA O TARAFA YÖNELMEK GEREKİR”

Merkez bankalarının faiz kararlarına değinen Memiş, küresel piyasa genelindeki bazı makroekonomik gelişmeleri de ele aldı ve sonrasında “Enflasyon ile mücadele zorlaşıyor. Resesyon ve stagflasyon süreci hızlanıyor. Ekim ayı itibariyle piyasalarda yeni bir fiyatlama başlayacağını düşünüyorum. Ekim’e bir hafta kalmışken dolar ile ne ucuzsa o tarafa yönelmek gerekir. Orta ve uzun vadede dolar karşısındaki enstrümanlarda yeni ataklara hazırlıklı olmak gerek” ifadelerine yer verdi.

Başa dön tuşu