YAŞAM

Elektrik yardımı başvurusu nedir, ne kadar, kimlere verilir? Elektrik yardımı başvurusu şartları

Elektrik faturası desteğinden kimlerin yararlanacağı belli oldu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, aile destek programının ödeme tutarlarının artırıldığına dair açıklama yaptı. Elektrik, doğalgaz ve çocuk desteğinin yanı sıra 12 ay boyunca düzenli olarak ödenen aile destek paketinin ücreti de yükseltildi. Elektrik yardımı için nasıl başvurulur? Sorusunun cevabı ve konuyla ilgili daha fazla detaya ulaşmak için haberimize göz atabilirsiniz…

Elektrik faturası aynı zamanda engelli aylığı ve evde bakım alanlarını da destekler. Aile destek programından hane başına aylık 450, 500, 550 veya 600 lira ödenen ödemeler, yılda 5 bin 400 ila 7 bin 200 lira arasında değişiyordu. Son artışla birlikte aile destek programı ödemeleri 850-1250 TL’ye yükseltilmiştir. İşte detaylar…

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Programa başvurusu kabul edilen ancak Elektrik Tüketim Desteği (ETD) alamayan hanelere ETD sağlanmasına dair tüm çalışmalarımızı tamamladık. Bu doğrultuda 1-2 kişilik hanelere 75 kw karşılığı elektrik tüketim desteği (108 TL), 3 kişilik hanelere 100 kw karşılığı elektrik tüketim desteği (144 TL), 4 kişilik hanelere 125 kw karşılığı elektrik tüketim desteği (180 TL) ve 5 ve üzeri nüfusa sahip hanelere 150 kw karşılığı elektrik tüketim desteği (216 TL) sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

ELEKTRİK FATURASI DESTEĞİ NEDİR?

3294 ve 2022 sayılı Kanunlar kapsamında düzenli gelir destek programlarından yararlanan düşük gelirli haneleri kapsayan bir yardım programıdır.

KİMLER ELEKTRİK FATURASI YARDIMI ALABİLİR?

Bahsi geçen destek programında, SYD Vakıfları tarafınca 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında; düzenli merkezi yardım ve aylıklara (Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (EVEK), Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (MAAY), Öksüz/Yetim ve Asker Çocuğu Yardım Programı (ÖYAÇ), Şartlı Eğitim – Şartlı Sağlık Yardım Programı (ŞESY), Çoklu Doğum Yardım Programı, Kronik Hastalık Yardım Programı, Engelli Aylıkları, Yaşlı Aylığı, Engelli Yakını Aylığı, Silikozis Aylığı)ilişkin hak sahipliği kararlaştırılan ve bu hak sahipliğini sürdüren haneler yararlanabilmektedir.

ELEKTRİK FATURASI DESTEĞİ BAŞVURUSU DEĞERLENDİRMESİ NASIL YAPILACAK?

Herhangi bir kuruma başvurmanıza gerek yoktur; Hak sahiplerinin kimlikleri ve elektrik faturası ile PTT şubelerine gitmeleri yeterlidir. Düzenli sosyal yardım / 2022 sayılı yasadan hakkı devam eden haneler için aylık sistem kontrolü yapıldıktan sonra ödemeler yapılmaktadır.

ELEKTRİK FATURASI NE ZAMAN ÖDENİR VE ÖDEME NASIL YAPILIR?

Ödemeler aylık ve ETD programı çerçevesinde yapılır;

• 1-2 kişi yaşayan haneler için ayda 75 kilovat saat,

• 3 kişi yaşayan haneler için ayda 100 kilovat saat,

• 4 kişi yaşayan ihtiyaç sahibi hane için ayda 125 kilovat saat,

• 5 kişi yaşayan ihtiyaç sahibi hane için ayda 150 kilovat saat karşılığında destekler sunulmaktadır.

Herhangi bir kuruma başvurmanıza gerek yoktur; Hak sahiplerinin kimlik kartı ve elektrik faturası ile PTT şubelerine gitmeleri yeterlidir.

ELEKTRİK FATURASI YARDIMI NE KADAR SÜRECEK?

Gerekli tüm koşullar karşılanırsa, yararlanmaya devam edilebilir.

Başa dön tuşu