DÜNYA

45 gün önce İngiltere Başbakanı görevini devralan kan Liz Truss, istifasını sundu

Görevdeki ikinci ayında partisinden büyük desteğini kaybeden ve siyasi hayatını sürdürmekte zorlanan İngiltere Başbakanı Liz Truss’un bir süredir istifa edeceği duyurusu gündemdeydi. Göreve geldiğinde Margaret Thatcher’ın ardından 2. Demir Leydi seçilen Truss, son dönemde iç ekonomik kriz ve partisinin istifası nedeniyle zor günler yaşadı.

6 Eylül’de Boris Johnson’ın yerine geçen Liz Truss, bugün öğle saatlerinde Başbakan’ın Downing Caddesi’ndeki konutunun dışında bir konuşma yaptı. Truss’un “son dakika” duyurularıyla yaptığı konuşmanın ön saflarında yer alan konuların çoğu, başta İngiliz haber ajansları olmak üzere uluslararası bir izleyici kitlesi tarafından yakından izlendi. Truss konuşmasında, geçen ayki küçük bütçenin ardından İngiltere’yi içine alan ekonomik kargaşadan bahsetti. Ekonomik gündem Muhafazakar Parti’yi böldüğü için başbakanlıktan istifa ettiğini söyledi. Truss’un açıklaması büyük bir etki yarattı.

BİLDİRİ SONRASI TRUSS’UN BAŞBAKANLI SÜRESİ SONA ERMİŞ OLDU

İngiltere Başbakanı Liz Truss istifa etti

İngiltere’nin 45 günlük başbakanı Liz Truss, istifasına yönelik yaptığı açıklamasında halefinin seçilmesine kadar görevinde kalmaya devam edeceğini söyledi. İstifasını Kral III. Charles’a sunab Truss, yeni başbakan gelene kadar koltuğunda oturmaya devam edecek.

SEÇİMLER İKİ HAFTA İÇİNDE NETLEŞECEK

 İngiltere’nin yeni Başbakanının iki hafta içinde parti oylamasıyla belirleneceği açıklandı. Eski Bakan Crispin Blunt’ın Jeremy Hunt’ı 10 Numaranın anahtarlarını almaya çağırmasıyla liderliğin ön saflarının çizildiğine dair işaretlerin var olduğu söylendi.

İngiltere başbakanının Muhafazakar Parti’deki isimlerin atananlar arasında bölündüğü düşünülürken, İngiltere’nin bazı bölgelerinde ‘Boris Johnson’ın ger gelmesi yönünde bazı kampanyalar düzlenmeye başlandı.

Diğer taraftan özellikle hükümetin vergi indirim planının geçen ay açıklanmasının ardından piyasalar sarsılmış ve sterlin değer kaybetti ve giderek artan sayıda Muhafazakar milletvekili başbakan Truss’un istifa etmesi için çağrılar yapılmıştı.

Başa dön tuşu