FİNANS

1000 lira seviyelerini gören gram altın için flaş yorum: ABD’nin insafına kaldı!

Fiyat grafiğindeki hareketlilik ile birlikte altın fiyatı ve USD/TL kuru gündemde kalmaya devam ediyor. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımına devam edeceğine dair artan beklentiler arasında “altın ne kadar, dolar ne kadar, TL ne kadar” sorusunun yanıtlanması gerekiyor. Altının ons fiyatı bir süre düştükten sonra yeniden yükselmeye başladı. Altının gram fiyatı yeniden 1000 liraya ulaştı. Analistler, altın fiyat tahminleri için rakamlar sağlarken altın fiyatlarının ABD’nin insafına kalındığına dair yorumlarını yaptılar.

ABD ekonomisinde artan resesyon göstergeleri, Fed’in faiz oranlarını yükseltme konusunda daha az agresif olabileceğine dair beklentileri artırdı ve varlık fiyatlarını etkilemeye devam etti. Fed’in gelecek haftaki toplantısında oranları 75 baz puan artıracağı kesin, ancak yüzde 48’i Aralık toplantısında 50 baz puanlık faiz artışı bekliyor. The Wall Street Journal tarafından aktarılan ve Fed’in yaklaşımına aşina olan kaynaklara atıfta bulunulan haberde, Kasım ayındaki artıştan sonra faiz artırımlarının hızının daha az netleşeceği belirtiliyor.

DOLAR SINIRLI HAREKET GÖSTERİYOR

1000 lira seviyelerini gören gram altın

Hareket, dolar endeksini 6 Ekim’den bu yana en düşük seviye olan 111,9’a yükseltti. Yurt içinde ise merkez bankası faiz indirimlerine tepki vermeyen dolar, BDDK’nın yeni kredi sıkılaştırma kararının ardından hafif bir yükseliş gösterdi. USD/TL bugün 18.60 lira civarında işlem görüyor.

Hafta başından itibaren düşüşe geçen altın piyasası, dün ve bugün yaptığı fiyat hareketleriyle dikkat çekiyor. Altının ons başına 1.653 doları gördükten sonra, yüzde 1’den fazla artışla 1.676 doların üzerine çıktı. 988 liradan açılan gram altın fiyatı yeniden 1000 lirayı buldu.

ALTIN 2023’TE 2.200 DOLARA KADAR ÇIKABİLİR

Piyasanın son hali bu şekildeydi ancak yatırımcıların en çok merak ettiği konu altın fiyat tahmini oldu. Bu bağlamda analist yorumları dikkatimizi çekti. ACY Securities baş ekonomisti Clifford Bennett, 2023’te altın fiyatının önemli ölçüde artacağını söyledi ve “Altın nihayet 1.600 doların üzerinde ve nispeten istikrarlı” dedi. Bennett, 2023’ün büyük bir bölümünde önemli ölçüde artarak 1.850 ile 2.200 dolar arasında olacak.” diye konuştu.

Başa dön tuşu