DÜNYA

Öncülüğü Türkiye başlatmıştı: Rusya tahıl koridoru anlaşmasından çıktı!

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna ile Türkiye ve Birleşmiş Milletler aracılığıyla yaptığı “tahıl tedarik anlaşmasını” geri çektiğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Ukrayna’nın Kırım’daki saldırılarının ardından anlaşmayı askıya alma kararı aldığı belirtildi.

Rusya, Kırım’daki gemilere yapılan saldırının ardından Ukrayna limanlarından tarım ürünlerinin ihracatına ilişkin BM anlaşmasına katılımını askıya aldı.

Rusya, Ukrayna insansız hava araçlarının Kırım’ın Sivastopol limanındaki gemilere saldırdığını duyurdu. Rus haber ajansı TASS’a göre, bakanlık yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Kiev rejimi tarafından İngiliz uzmanların da yardımları ile Karadeniz Filosu’na ve tahıl koridorunda güvenlik sağlanmasına ilişkin görevde olan sivil gemilere karşı gerçekleştirilen terör eylemini dikkate aldık. Bu kapsamda Rusya, Ukrayna limanlarından tarım ürünlerinin ihracatına ilişkin anlaşmanın uygulanmasına katılımı askıya alındı.”

Rusya tahıl koridoru anlaşmasından çıktı

Bakanlık daha önce insansız hava aracı saldırısının büyük ölçüde geri püskürtüldüğünü ve bir Rus Mayısın Tarlası’na hafif hasar verdiğini söylemişti. BM yardım şefi Martin Griffiths, Ukrayna’nın Kasım ortasından sonra Karadeniz’den tahıl ihracatına devam etmesine izin verecek anlaşmanın uzatılması konusunda “nispeten iyimser” olduğunu söyledi. 22 Temmuz’da varılan anlaşmaya göre Ukrayna, Karadeniz’den tahıl ve gübre ihracatına yeniden başlayabilir. Diğer taraftan Ukrayna ile ilk etapta 120 günlük bir ihracat anlaşması imzalandığı ifade edildi.

UKRAYNA KARARA TEPKİ GÖSTERDİ

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Rusya Savunma Bakanlığı’nın Ukrayna’dan tahıl çıkışlarına izin veren anlaşmayı askıya alma kararına atıfta bulunarak, “Bugün Moskova milyonlarca insan için gıda güvenliğine sahip. Güvenliği sağlayan tahıl koridorlarını engellemek için sahte bahaneler kullanıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Kuleba, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Rus’un Karadeniz’deki tahıl şirketlerini sabote etme planları konusunda uyarıldı. Moskova, şimdi sahte bahanelerle milyonları besleyen tahıl koridorunu engelliyor. Ben her şeyim, “Ülkeyi, Rusya’dan Açlık Oyunları’nı sona erdirmesini ve sözlerini tutmasını talep etmeye çağırıyoruz.” dedi.

Başa dön tuşu