SAĞLIK

D vitamini eksikliğini hangi besinler tamamlar? D vitamini yalnızca güneşte mi var? D vitamini için tüketilmesi gereken besinler

Vitaminlerin vücutta ki önemi herkes tarafından bilinirken özellikle d vitamini için herkes güneş arayışına girmektedir. Fakat D vitamini yanızca güneşten değil aynı zamanda besinlerden de vücuda geçmektedir. Hastalıklara karşı koruyan D vitamini hangi besinlerde var? İşte detaylar…

Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde büyük rolü bulunan D vitamini enfeksiyonlara karşı koruma sağlamaktadır. Güneş ışığından ve besinlerden bunun takviyesinin yapılması tavsiye edilmektedir. D vitamini eksikliği nasıl gider? D vitamini hangi besinlerde var?

D VİTAMİNİ BULUNDURAN BESİNLER

MANTAR

UV ışınlarına maruz kalan mantarlar D vitamini üretmektedirler. Hayvansal olmayan tek D vitamin kabul edilen ve kan seviyelerini yükselten besin mantar olarak bilinmektedir. Bu nedenle D vitamini eksikliği mantar ile olumlu sonuçlanabilir.

D vitamini

YUMURTA SARISI

Günde iki yumurta yenmesi uzman kişiler tarafından tavsiye edilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda yumurtaların 37 IU D vitamini içerdiği ve eksikliğe iyi geldiği bilinmektedir. Sadece D vitamini değil yumurta yiyen kişilerde gün boyu enerji olmaktadır.

MORİNA BALIĞI KARACİĞER YAĞI

En sık kullanılan takviyelerden biri olan Morina balığı karaciğeri yağı, balık yemeyi sevmeyen kişiler için iyi bir seçenektir. Kalbiniz için iyi olan ve vücuttaki iltihabı azaltan omega-3 yağ asitleri de yüksektir. Ancak, sorunlara yol açabileceğinden bu takviyeyi aşırı tüketmediğinizden emin olun.

YAĞLI BALIKLAR

Yağlı balıklardan olan ton balığı, uskumru, somon gibi balıkları içeriğinde D vitamini bulundurmaktadır. d vitamini kaynaklarından olan yağlı balıkların tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Başa dön tuşu