EKONOMİ

CHP’li Mahmut Tanal’dan kadın işçi ve memurlara regl izni yasa tasarısı: TBMM’ye sunuldu!

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanar, kadın işçi ve memurlar için yeni bir yasa tasarısı hazırlayarak TBMM Genel Kuruluna sundu Tanar’ın sunduğu yeni yasa tasarısında kadınlar için regl izni verilmesinin onların tem hak özgürlüüklerinden bir tanesi olduğunu söyledi.

Mahmut Tanal, kadınların regl dönemlerinde izinli olmalarını sağlayacak olan yeni yasa tasarısını TBMM’ye sundu. Devlet Memurları Kanunu ve İş Kanunu’nda değişiklik öngören yasa tasarısı hazırlayan Tanal’ın teklife göre, memur ve işçilere adet görmeye başladıkları tarihten itibaren ayda bir gün izin verilecek.

Talep edilmesi halinde işveren veya kurum tarafından ikinci gün izin verilecektir.

CHP’li Tanal’ın imzaladığı yasa tasarısı açıklayıcı notu, kadın hakları mücadelesinin tarihini hatırlattı. Açıklamada adet görmenin birçok kadının yaşadığı bir süreç olduğu vurgulanırken, regl izninin de ne kadar önemli olduğuna dikkat çekildi.

“TEMEL BİR İNSAN HAKKI OLARAK GÖRÜLMELİDİR”

CHP'li Mahmut Tanal'dan kadın işçi ve memurlara regl izni

Açıklayıcı ifadede regl izni talebinin, işçilerin biyolojik ihtiyaçlarına göre çalışma hayatına uyum sağlama talebi olduğu belirtilmiş, hem işlerin normalleşmesi açısından iyi bir uygulama olduğu ifade edilmiştir. İş/çalışma hayatında regl izinlerinin yaşam hakkı gibi temel bir insan hakkı olarak düşünülmesi gerektiğini belirten Mahmut Tanal, teklifin yanı sıoa bazı ülkelerde bulunarak dünyanın dört bir yanından örnekleri de gösterdi.

Menstrüasyon izinlerinin ilk olarak Japonya’da ortaya çıkması, İtalya, Çin ve Tayvan gibi ülkelerde de bu izinler için başvuruların devam etmesi dikkat çekicidir.

Başa dön tuşu