GÜNDEM

Ankara Barosu’ndan tarihi karar: Kadın çalışanlara ayda 1 gün ‘regl izni’!

Ankara Barosu tarafından alınan bir kararda Baro bünyesinde çalışan kadın personele ayda 1 gün regl izni’verileceği bildirildi.

Ankara Barosu, bünyesinde istihdam eden kadın çalışanlarına ayda 1 gün regl izni verme kararı aldı.

Barodan yapılan yazılı açıklamada; ayda bir gün kadın çalışanlara regl izni verileceğini, bu iznin baro üyesi avukatlar ile baro üyesi avukatlar ve bunlarla birlikte çalışan kadın avukatlar tarafından bir kez kullanılacağı belirtildi. Açıklamada ayrıca bu tür toplumsal cinsiyet eşitliği tedbirlerinin alındığı ve Baro üyesi avukatların aynı uygulamaları birlikte çalıştıkları kadın avukatlar için de benimsemeleri istendi.

ankara barosu kadın personele regl izni

Barodan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“15 Kasım 2022 yönetim kurulu toplantısında; Avukatlık Kanunu’nun 76. maddesine göre, Ankara Barosu, Ankara Barosu İktisadi İşletme Avukatları Derneği ve Ankara Barosu Avukatlar Yardım Sandığı, cinsiyet eşitliğinin sağlanması için iş ve çeviri yapmakla yükümlüdür.

Çalışan kadınlara talep ettikleri her iş günü için ayda 1 gün regl izni verilmesine karar verildi. Kurul’da, Ankara Barosu üyesi çalışkan kadın avukatlara birlikte çalıştıkları avukatlara havale şeklinde kararın yayımlanmasına da karar verildi.”

Başa dön tuşu