GÜNDEM

Ankara-Sivas hızlı tren hattında sona gelindi: Seyahat süresi 12 saatten 2 saate düşecek!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara-Sivas hızlı tren hattı altyapı inşaatında yüzde 99,67 fiziki ilerleme sağladıklarını belirterek test ve belgelendirme çalışmalarının da kısmen tamamlandığını söyledi. Bakan Karaismailoğlu, Nisan 2023’te proje tamamlandığında, seyahat süresi 12 saatten 2 saate düşürüleceğini aktardı.

AK Parti Milletvekili Cevdet Yılmaz başkanlığındaki TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2023 bütçesini görüşmek üzere bir araya geldi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bakanlık ve kurumlarının bütçesini komisyona sundu.

‘ARTIK ULAŞIMDA YENİ BİR DÖNEME GİRİYORUZ’

Ankara-Sivas hızlı tren hattı

Bakan Karaismailoğlu, “Ulaştırma ve Lojistik Master Planı 2053” ile Türkiye’nin geleceğini planladığını belirterek, şunları kaydetti:

“Türk taşımacılığı bir lojistik sektörü oluşturmuştur. Kıtaları, bölgeleri ve şehirleri birbirine bağlayın ve dışa aktarın. Odaklı kalkınmayı destekleyerek Türkiye’yi uluslararası orta zeminde konumlandırıyor. Ülkenin altyapı sistemini neredeyse tamamladık. Akıllı yollar inşa ettik, demiryollarında önemli adımlar attık, çok modlu seyahat planlamasını teşvik etmek için ihtiyati tedbirler aldık ve öncelikle hareket kabiliyeti kısıtlı kişiler için erişilebilirliğe odaklanarak hareketliliği destekledik.

Uygulama Yeni Ulaşım Çağı Akıllı elektrikli araçların ve şarjın yaygınlaştırılmasına başlayın istasyonlar. Bundan sonra da, araçlar arasında ve çevreleriyle veri alışverişi yapan otomatik sürüş sistemleri için akıllı araç teknolojisi aracılığıyla yeni yasalar ve altyapı geliştirmeye devam edeceğiz. 2053’e doğru, tüm alanlarda kalkınmanın ana itici gücü olduğu için ulaşım ve haberleşme sektörü en önemli dinamik olmaya devam ediyor.”

‘DEMİR YOLU YATIRIM PAYLARI YÜZDE 64 OLACAK’

Ankara-Sivas hızlı tren hattı

 Karaismailoğlu, 2003 yılından bu yana 1 trilyon 653 milyar 451 milyon TL yatırım yaparak ulaşım ve haberleşme alanında çok büyük ve önemli projeleri hayata geçirdiklerine işaret ederek, “Ülke sermaye harcamalarında yüzde 60’lık pay ile ilk sırada yer alıyor. Demiryolları 2013 yılında yatırımların %33’ünü oluştururken, 2022 yılında bu payı %52’ye çıkardı. Yatırım planımıza göre; 2023 yılında demiryolu yatırımının payı %64 ​​olacak. Son 20 yılda demiryollarına toplam 346,6 milyar TL yatırım yaptık. Ülkemizi hızlı tren işletmeciliği ile tanıştırdık. 1460 kilometrelik yüksek hızlı demiryolu inşa etti. Demiryolu ağımızı %19 büyüterek 13.000 128 kilometreye çıkardık. Bakü-Tiflis-Kars Demir İpek Yolu ve Marmaray üzerinden Çin’den Avrupa’ya giden tarihi İpek Yolu’nu demiryolu olarak yeniden canlandırmıştır. Rus-Ukrayna Savaşı’ndan sonra verimsiz hale gelen Kuzey Demiryolu’nun Çin ve Rusya üzerinden Avrupa’ya ulaşımının önemli bir kısmının Ara Koridor üzerinden Japonya üzerinden geçmesi için çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

‘ANKARA-SİVAS ARASI 2 SAAT’

Ankara-Sivas hızlı tren hattı

Bakan Adil Karaismailoğlu, ülke nüfusunun yüzde 46’sının hızlı trenlerle taşındığını vurguladı. Ankara-Sivas hızlı tren altyapı yapım işinde fiziki ilerlemenin %99,67’ye ulaştığını belirterek “Nisan 2023’te projenin tamamlanmasının ardından seyahat süresi 12 saatten 2 saate düşecek. Bir diğer önemli proje ise Ankara-İzmir hızlı tren hattıdır. Altyapı inşaatında %54,6 fiziki ilerleme sağlanmıştır. Ankara-İzmir arası tren seyahat süresini 3 saat 30 dakikaya indirdik.” dedi.

“Tamamlandığında 508 kilometrelik mesafeye yılda yaklaşık 13,5 milyon yolcu ve 90 milyon ton kargo taşınması hedefleniyor. Bursa-Yenişehir-Osmaneri hızlı tren hattında altyapı çalışmaları %86 oranında tamamlandı. Ankara-İstanbul hızlı tren hattı ile bağlantılı olarak 106 kilometrelik Bursa-Yenişehir-Osmaneri hızlı tren hattının üstyapısına başladığını aktaran Bakan Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Konya-Karaman arasında yüksek hızlı demiryolu açıldı. Karaman-Urukşura arasında alt yapı çalışmalarını tamamladık ve üst yapı işlerinde %55 fiziki ilerleme sağladık. Mersin-Gaziantep hızlı tren hattında çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. 2024 yılı sonunda tamamlanması planlanan projenin Mersing-Adana-Gaziantep arası seyahat süresi 2 saat 15 dakikaya düşecek. Ankara-Yelköy-Kayseri hızlı tren hattı için de ihale ve sözleşme imzaladı.”

Bakan Karaismailoğlu, konuşmasını tamamlerken bakanlığının 2023 yılında toplam bütçe ödeneği olarak yaklaşık 181,86 milyar TL’nin öngörüldüğünü aktardı.

Başa dön tuşu