DÜNYA

Çin Covid-19 alarmı verdi! Salgın şehirleri tek tek kapattırdı..

Çin’deki Covid-19 kabusu bitmek bilmiyor. Ülkede 2 yıldır uygulanan “sıfır kovid” politikası nedeniyle uygulanan acımasız kapatmalar ve ağır politikalar henüz sonuç vermedi. Kış aylarının gelmesiyle birlikte ülkede vaka sayılarındaki hızlı artış birçok şehri kapanmaya sevk etti. Ticaret şehri olarak bilinen Guangdong’un kapanması uluslararası pazarda hareketliliği artırırken, Çin’de dünya çapında kontrollü vakaların neden henüz bitmediği sorularını gündeme getirdi.

Ayın ikinci haftasında Pekin’de görülmeye başlanan vakalar yetkilileri harekete geçirdi. Şehrin birçok bölgesinde sıkı karantinalar uygulayarak izole bölgelerin daha fazla vakaya neden olmamasını hedefliyor. Şehirdeki birçok internet sitesi ve işletme kapatıldı. Sokaklar ise sessizliğe büründü.

VAKALAR GİDEREK ARTIYOR

Çin Covid-19 alarmı verdi

Çin Pazar günü ülke çapında 26.824 yeni vaka bildirdi. Ülkenin başkenti Pekin hafta sonu üç ölüm kaydederken, Pekin’de hükmet Haidian semtinde yüz yüze derslerin iptal edildiğini duyurdu.

Son zamanlarda Zengju Şehrinde uygulanan bir haftalık sokağa çıkma yasağı ile, üretim tesislerinin bulunduğu şehirdeki üretim hatları durduruldu. Bu durumdan oldukça fazla etkilenen teknoloji devi Apple, yeni iPhone 14 modelini üretip satmakta büyük zorluk yaşadı.

‘PEKİN’DE KARANTİNA KARARI VERİLEBİLİR’

Çin Covid-19 alarmı verdi

Çin’din karantinaya alınan Haidan semtinde yaşayan Türk vatandaşı Eray Topak, “Ülkede Covid-19’un yol açtığı huzursuzluk olduğu açık. Ulusal basından detaylı haberler verilmese de Wechat uygulamasında gönderilen resmi talimat bize pandeminin ilk günlerini hatırlattı.” diye konuştu.

18 gündür evde karantina altında olduğunu belirten Topak, şöyle konuştu: “16 gün önce oturduğum bir binada vaka olduğu için mahalle izole oldu. Biter bitmez 2 gün önce genel karantinaya geçildi. Restoranlar, kuaför salonları ve mağazalar gibi çok sayıda maruziyetin yüksek olduğu yerler kapatıldı. Bitti derken aynı süreçle karşı karşıya kalıyoruz. Travmatik bir süreci yeniden yaşamak stres ve kaygı yaratıyor.”

PİYASA ENDİŞELİ

Çin Covid-19 alarmı verdi

Ağır kapanmaların ülke ekonomisine verdiği zarar, son ihracat raporundaki keskin düşüşe yansıdı. Üretim tesisleri ve ticari limanların bulunduğu bölgelerde başlayan karantina, yatırımcıları sert önlemler almaya sevk etti. Piyasada aşağı yönlü hareketler gözlenirken uzmanlar, Çin ekonomisindeki kırılganlığın daha da kötüye gidebileceği konusunu gündeme getiriyor.

Başa dön tuşu