DÜNYA

Doktorlar şaştı kaldı: DNA testi sonucunda kızının hem annesi hem dayısı olduğunu öğrendi!

Kolombiya’da yapılan DNA testinin sonuçları doktorları şaşırttı. Testi yapan kadının, kızının hem annesi hem de dayısı olduğunu ortaya çıkarken yapılan inceleme sonucunda uzmanlar bunun bir tetragametik kimerizm vakası olduğunu belirledi.

Kızının hem annesi hem de amcası olduğu teyit edilen kadının ortaya çıkışı tıp dünyasını şaşkına çevirdi. Genetik Enstitüsü’nden Juan Yunis’in rutin bir DNA testi yaptığı sırada anne-kız testinde erkek DNA’sı buldu. Dişilerde XX kromozomu ile DNA oluşturulurken, test sonuçlarında Y kromozomu da bulunur. Laboratuvarın hatası olduğunu düşünen Yunis, testi birkaç kez tekrarladı.

KIZIN NE ANNESİ NE DE BABASI ÇIKTI

DNA testi sonucunda kızının hem annesi hem dayısı olduğunu öğrendi!

Bu durumda test sonuçlarına göre anne Y kromozomu taşıdığı için kız bebeğin annesi gibi görünmemektedir. Annenin kanını test eden doktorlar bir Y kromozomu buldu. Annenin örneği sonuçlara dahil edilmediğinde, kızın babası tarafından sağlanan örnek ilişkiyi gösterdi.

TETRA GAMETİK KİMERİZM NE DEMEK?

Araştırmacılar kadının DNA’sına yakından baktıklarında bunun bir tetragametik kimerizm vakası olduğunu anladılar. Yani XX ve XY kromozomları annenin vücudunda aynı anda bulunuyordu. Dört gametten oluştuğu için tetra gametofit kimerizm (Latince dört) olarak adlandırılan bu durum, en yaygın kimerizm anormalliklerinden biridir.

Bu durumda anne olan kadın, içindeki farklı DNA’dan dolayı kendi çocuğunun hem annesi olurken hem de dayısı olabiliyor. Dünya genelinde bu durumun sadece 20 kişi de tespit edildiği öğrenildi.

Başa dön tuşu